KKTC 'de Trafik Cezaları

kibris-trafik-cezaKıbrıs 'ta trafik tıpkı İngiltere'de olduğu gibi, sol şeritten akmaktadır. Bu sistem KKTC 'nin İngiliz sömürgesinde olduğu dönemden kalma bir uygulamadır. Türkiye' de özellikle de İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde aktif olarak araç kullananlar, Kıbrıs 'ta da zorlanmadan kiralık araba kullanabilirler. Ancak daha önce soldan işleyen trafikte araç kullanmamışsanız, sizler için bir kaç küçük  tavsiyemiz var;

Kuzey Kıbrıs 'ta trafik soldan aktığı için tüm kiralık araabaların direksiyonları aracın sağ tarafındadır. Vites kolunu ise sol elinizle kontrol etmeniz gerekecektir. Sol elle vites atmakta zorlanacağınızı düşünüyorsanız, size otomatik vites bir oto  kiralamanızı tavsiye ederiz.

Önünüzde giden aracı geçmeniz gerektiğinde, önünüzdeki aracın sağ tarafından geçmeniz gerektiğini unutmayınız. 

Çemberlerde (Dönel Kavşaklarda)Türkiye'de olduğunun aksine sağ tarafınızdan gelen arabaya yol vermeniz gerekmektedir. Tali yoldan ana yola çıkarken önce sağ tarafınızı sonra sol tarafınızı kontrol etmelisiniz. 

KKTC oto kiralama hizmeti almak istiyorsanız, trafik cezaları ile ilgili başlıca bilmeniz gerekenler ;

  • Kıbrıs 'ta kiralık araçların trafik cezaları, cezanın yazıldığı tarihte araç kiralama sözleşmesinde ismi yazan kişiye yazılır. Bu cezaların ödenmesi ve takibi yine arabayı kiralayan kişiye aittir. Adınıza yazılmış trafik cezalarını ödemeden ülkeden çıkış yaparsanız, son ödeme tarihinine kadar ödenmeyen cezalar katlanarak çoğalır ve bir sonraki ziyaretinizde size Ercan Havalimanı’ndan veya gemi limanlarından ülkeye giriş yaparken tebliğ edilir. Bu cezalar genellikle, sabit görüntülü hız kamera cezaları, kiralık oto  kullanırken cep telefonunda konuşma, emniyet kemeri takmama, alköllü arac kullanma ve yanlış yapılan park cezalarıdır. Trafik cezaları ile ilgili başlıca bilmeniz gerekenler kısaca şöyledir; 
  • KKTC 'de genel olarak hız sınırları yerleşim yeri içinde 50 km, yerleşim yerleri dışında 65 km dir. Şehir dışında ise salon arabalar için belirlenen hız limiti 80 km ile 100 km arasında değişmektedir. Belirli yerlere yerleştirilmiş sabit görüntülü hız kameraları vardır ve daha önce tabelalarla belirtilen hız limitinin aşılması durumunda ilgili arabanın  resmini çekerek gerekli idari birimlere aktarır. Sabit Görüntülü hız radar cezaları hız sırasında kamera tarafından çekilen resimler ile itiraz durumunda ispat edilebilir. 
  • Çift sarı renk çizgi üzerine park etmek yasaktır ve polis tarafından tespit edildiği zaman rapor edilmektedir.  
  • Kıbrıs 'ta kiralık oto kullanırken alabileceğiniz alkol sınırı "0" promildir. Bu nedenle alkol alıp kiralık arac kullanmamanızı öneririz. Alkollü araba kullanmanın para cezası da oldukça yüksektir, aynı zamanda ehliyetinize de el konulmaktadır.
  • Kıbrıs 'ta kiralık oto kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasaktır. Devriye gezen trafik polisleri tarafından fark edilirseniz, size trafik cezası yazabilirler.
  • Kuzey Kıbrıs 'ta araba kullanırken emniyet kemeri takmak yasa gereği zorunludur. Emniyet kemerinizi şehir içi yollarda ve şehirler arası yollarda her zaman takılı bulundurmalısınız.
Telif Hakkı © 2024 Trip Rent a Car. Tüm Hakları Saklıdır.
Kıbrıs Oto Kiralama bir Trip Rent a Car markasıdır...
gorunum-tasarim

Kıbrıs Oto kiralama

Kıbrıs rent a car

Kıbrıs Araç kiralama firması. 2016 model lüks kiralık arabalar. Havalimanında ücretsiz teslim oto kiralama.

Rezervasyon : 0533 866 60 60

Kıbrısda araç kiralama için Trip Rent a Car güvencesi ve garantisiyle rahat bir şekilde aracınızı kiralayabilirsiniz.