KKTC 'de sabit hız kameraları

kibris-radarKıbrıs' ta 2007 yılından beri faaliyette olan, şehir içi ve şehirler arası yollara yerleştirilmiş sabit görüntülü hız kameraları bulunmaktadır.

Hız kameraların esas amacı, araç sürücülerinin trafikte daha dikkatli araç kullanmasını sağlamak ve hız sınırını aşmadan güvenli bir şekilde seyahat etmelerine yardımcı olmaktır. Bu kameralar genel olarak tehlikeli virajlarda, çift şeritli ana yollarda, okul önlerinde, dönel kavşaklara gelmeden önce veya sürat yapılmaması gereken yerlere konulmuştur.

Kameraları gizlenmiş değildirler ve rahatça görülebilirler. Kameraya ulaşmadan önce en az 4 veya 5 uyarı levhası size kameraya ulaşmadan bilgilendirmektedir. Gördüğünüz ilk levhadan sonra yavaşlamaya başlamalısınız.

Sabit hız kameralarının bazıları hem önden hem de arkadan çekim yapabilmektedir. Bu yüzden hız sınırına bağlı kalmanız avantajınıza olacaktır. Kıbrıs genelinde görüntülü radarların hız sınırları yerleştirildiği yere göre değişmektedir. Hız sınırları, şehir içinde 50 km ile 65 km, şehirler arası yollarda 80 km ile 100 km arasında değişmektedir. 

Kiralık arabanız ile hız sınırına uymayıp radara girdiğiniz zaman, sistem aracın  fotoğrafını çeker, kaydeder ve bir sonraki Kıbrıs ziyaretinizde muhaceret polisi tarafından size gemi limanlarında veya Ercan Havalimanı'nda tebliğ edilir. Tebliğ aldığınız trafik cezasını ödemeden adadan çıkış yapamazsınız. Ceza KKTC’deki herhangi bir karakola ödenebilir. Aldığınız trafik cezasına itiraz etmeniz durumunda, cezanız size Lefkoşa merkez karakolunda fotoğrafla birlikte ıspat edilebilir.

01.09.2012 itibarı ile uygulanan para ve puan cezaları aşağıdaki gibidir ;

  1. 1.Hız sınırını, 20 km'ye kadar aşmanın cezası 130 TL ve 5 ceza puanıdır.
  2. 2.Hız sınırını, 20-40 km arası aşmanın cezası 195 TL ve 25 ceza puanıdır.
  3. 3.Hız sınırını, 40 km'den fazla aşmanın cezası 325 TL ve 50 ceza puanıdır.

Ceza bildirim formunun tebliği yapıldığı andan itibaren 15 gün içerisinde herhangi bir Kaza Polis Müdürlüğü Trafik Şubesi'ne yukarıda belitilen cezanın ödenmesi gerekmektedir.

Telif Hakkı © 2021 Trip Rent a Car. Tüm Hakları Saklıdır.
Kıbrıs Oto Kiralama bir Trip Rent a Car markasıdır...
gorunum-tasarim

Kıbrıs Oto kiralama

Kıbrıs rent a car

Kıbrıs Araç kiralama firması. 2016 model lüks kiralık arabalar. Havalimanında ücretsiz teslim oto kiralama.

Rezervasyon : 0533 866 60 60

Kıbrısda araç kiralama için Trip Rent a Car güvencesi ve garantisiyle rahat bir şekilde aracınızı kiralayabilirsiniz.